NASZA SZKOŁA

Szkoła Kolorowe Struny

Nasza szkoła oferuje holistyczne podejście do nauki muzyki. Realizujemy je używając nowatorskiej metody Colourstrings. Na zajęciach nie tylko uczymy się grać na skrzypcach, ale też gramy w muzyczne gry, śpiewamy piosenki, klaszczemy i komponujemy pierwsze proste utworki. W ten sposób rozwijamy muzykalność dziecka, kształcimy jego słuch i inspirujemy do kreatywnej i twórczej nauki przez zabawę.

Metoda Colourstrings

Metoda Colourstrings została stworzona przez węgierskiego skrzypka i pedagoga prof. dr Gézę Szilvay (link do jego strony). Głównym założeniem tej metody jest skupienie się na dziecku i prowadzeniu zajęć w sposób odpowiadający jego potrzebom. Poprzez stworzenie odpowiedniego środowiska, przyczynimy się do pełnego rozwoju osobowości małego muzyka.

Metoda Colourstrings polega na używaniu czterech kolorów, po jednym dla każdej ze strun, zamiast nut. Dzięku temu dziecko może najpierw skupić się na poprawnym trzymaniu skrzypiec i smyczka, poznaje czym jest rytm i wysokość dźwięków oraz doświadcza grania w duecie z kolegami i koleżankami z grupy, co wspiera ich poczucie bycia przynależnym i docenianym.

Z każdą kolejną książką, kolory zmieniają się stopniowo w tradycyjne nuty, sprawiając że przejście z kolorów do czarno-białych nut jest bezproblemowe i omija wiele błędów towarzyszących tradycyjnemu uczeniu się nut.

Metoda ta pozwala również na zaadoptowanie piosenek znanych już dziecku z przedszkola czy użycie tradycyjnych polskich melodii. Dziecko śpiewa, a potem gra melodie które są mu znane i lubiane, a także komponuje swoje własne pierwsze utworki, co napawa je dumą i zwiększa poczucie własnej wartości.

Poznałam Gézę w 2017 roku, gdy po raz pierwszy usłyszałam o metodzie Colourstrings, i natychmiast doceniłam jego zamiłowanie i pasję do poprawnego i muzykalnego uczenia dzieci gry na instrumencie. Géza opracował swoją metodę 40 lat temu, lecz wciąż ją modyfikuje i ulepsza biorąc pod uwagę odczucia i komentarze innych nauczycieli.

Od tamtej pory uczestniczyłam w trzech kursach Colourstrings:

Możliwe, że jestem jedyną nauczycielką skrzypiec w Polsce z tak obszerną wiedzą i doświadczeniem w metodzie Coulourstrings.

Brzmi dobrze?